×

Former Bishops

Bishop Emeritus Felipe Estévez (2011-2022)

Bishop Felipe J. Estévez was named the tenth Bishop of St. Augustine by Pope Benedict XVI on April 27, 2011. He was installed on June 2, 2011, at St. Joseph Catholic Church in Jacksonville.

Bishop Victor Galeone (2001-2011)

Bishop Victor Galeone was appointed by Pope John Paul II as Bishop of St. Augustine on June 26, 2001 and he was installed at the Cathedral Basilica of St. Augustine on Aug. 21, 2001.

Bishop John J. Snyder (1979-2000)

Bishop John. J. Snyder was installed as bishop of the Diocese of St. Augustine on Dec. 5, 1979. He succeeded Paul F. Tanner who retired.

Bishop Paul F. Tanner (1968-1979)

Archbishop Joseph P. Hurley (1940-1967)

Bishop Patrick Barry (1922-1940)

Bishop Michael J. Curley (1914-1921)

Bishop William Kenny (1902-1913)

Bishop John Moore (1877-1901)

Bishop Augustin Verot (1870-1876)

Upcoming Events

13
Jul

Annual Day of Healing
St. Joseph Academy
8:00am

13
Jul

Shrine Second Saturday Speaker Series, Mary’s Assumption into Heaven
Our Lady of La Leche National Shrine at Mission Nombre de Dios
9:00am

13
Jul

Catholic Writers Guild
St. Pauls Catholic Church
10:00am

13
Jul

San Juan Feast Day Mass
San Juan Mission
7:30pm

15
Jul

Theology on Tap: The Epidemic of Loneliness
Historically Hoppy
7:00pm

17
Jul

Pilgrimage to the National Eucharistic Congress

8:00am