×

Bishop Pohlmeier Announces New Appointments

From the Office of the Bishop – June 20, 2024

Bishop Erik Pohlmeier is pleased to announce the following priest appointments for the Diocese of St. Augustine.

Effective July 1, 2024:

Rev. Timothy Lindenfelser, J.C.L., V.F.  – appointed Chancellor for Canonical Affairs of the Diocese of St. Augustine, effective July 1, 2024.

Rev. Rafael Lavilla – appointed pastor of St. John Paul II Parish, Ponte Vedra, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Mason Wiggins – appointed pastor of St. Catherine of Siena Parish, Orange Park, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Cristian Vergara – appointed parochial vicar of Queen of Peace Parish, Gainesville, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Diego Vasquez – appointed parochial vicar of Epiphany Parish, Lake City and San Juan Mission, Branford, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Bart Gadaj – appointed to active duty with the U.S. Air Force, effective July 1, 2024.

Rev. Alex Carandang – appointed administrator of Resurrection Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024.

Rev. Maurice Culver – appointed parochial vicar of St. Paul Parish, Jacksonville Beach, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Pervaiz Masih – appointed parochial vicar of St. Luke Parish, Middleburg, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Saju Mathew – appointed parochial vicar of Sacred Heart Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Jinto Thomas – appointed parochial vicar of St. Matthew Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Joseph DosSantos – appointed parochial vicar of St. Catherine of Siena Parish, Orange Park, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Heriberto Vergara – appointed spiritual director of the Hispanic Ministry of the Diocese of St. Augustine, effective July 1, 2024. He is relieved of his responsibilities as parochial vicar of St. Francis Xavier Parish, Live Oak, effective June 30, 2024.

Rev. Jared DeLeo – from administrator to pastor of St. Monica Parish, Palatka, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Matt King – from administrator to pastor of Blessed Trinity Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Eric Stelzer – from administrator to pastor of St. Michael Parish, Fernandina Beach, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Msgr. Michael Morgan, J.C.L. – appointed to senior priest status, effective July 1, 2024.

Rev. Carlos Lopera – appointed parochial vicar of the Basilica of Immaculate, Jacksonville with responsibility for the Hispanic community at St. Francis of Assisi Mission, Yulee, effective July 1, 2024, for a three-year term.

Rev. David Keegan – reappointed as pastor of Holy Family Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Christopher Ligouri – reappointed pastor of St. Patrick Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Nick Bennett – approved for a leave of absence, effective May 14, 2024, ending on Nov. 30, 2024.

Rev. Andy Mitera – appointed pastor of St. Edward Parish, Starke, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Mike Elias – appointed parochial vicar of Assumption Parish, Jacksonville, effective August 1, 2024, for a three-year term.

Rev. Valan Irudayanathan – appointed administrator of St. John the Baptist Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024.

Rev. Jaisemon Xaviour – appointed administrator of St. William Parish, Keystone Heights and St. Philip Neri Mission, Hawthorne, effective July 1, 2024.

Rev. Dilip Pally – appointed administrator of St. Pius V, Holy Rosary and Crucifixion parishes, Jacksonville, effective August 1, 2024.

Rev. Jan Ligeza, S.T.L. – appointed pastor of the Basilica of Immaculate Conception, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Alberto Esposito, V.F. – reappointed as pastor of Queen of Peace Parish, Gainesville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. Pablo Fuentes – relieved as pastor of San Juan Mission, Branford, and retains his appointment as pastor of St. Francis Xavier Parish, Live Oak, effective July 1, 2024.

Rev. Robert Hoffman – appointed pastor of San Juan Mission, Branford in addition to his responsibilities as pastor of Epiphany Parish, Live Oak, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Rev. John Peter Arul, MSFS – from administrator to pastor of Holy Spirit Parish, Jacksonville, effective July 1, 2024, for a six-year term.

Upcoming Events

25
Jul

Feast of St. James Mass at Cathedral Basilica
Cathedral Basilica of St. Augustine
6:00pm

27
Jul

Seguir A Cristo A La Luz De La Carta de San Pablo a los Filipenses - Bishop José Báez
Marywood Retreat Center
8:30am

27
Jul

Seven Sorrows Prayer Walk
Our Lady of La Leche National Shrine at Mission Nombre de Dios
10:00am

27
Jul

Pastor Installation - Fernandina Beach
St. Michael
5:00pm

28
Jul

Christmas in July
Christ the King Parish
8:00am

29
Jul

Chosen Leadership Conference
Marywood Retreat Center
8:00am